- Varsity Insider - http://varsityinsider.lohudblogs.com -

Matchups, schedules for 2011-12 basketball tournaments

Posted By Josh Thomson On December 7, 2012 @ 1:26 am In Boys Basketball | Comments Disabled

With a busy weekend of holiday tournaments ahead, I figured it was a good time to compile and post the complete schedule of showcases and tournaments for this season.

Below, you will find the few events that are already complete as well as all of those that lie ahead. If you see something that’s amiss, or have additional information on another event, please shoot me an e-mail at jthomson@lohud.com and I will update the post.

Scarsdale, Kari Pizzitola Maroon and White Holiday Tournament —
Thursday, Nov. 29
South Bronx vs. Fox Lane, 5 p.m.
Friday, Nov. 30
Lincoln vs. Scarsdale
Saturday, Dec. 1
Consolation, 4 p.m.
Championship, 8 p.m.

Westlake —
Thursday, Nov. 29
Hastings vs. Hen Hud, 7 p.m.
Friday, Nov. 30
Westlake vs. Valhalla, 7 p.m.
Saturday, Dec. 1
Consolation, 12 p.m.
Championship, 4 p.m.

Eastchester —
Thursday, Nov. 29
Panas vs. Hunter College, 7 p.m.
Friday, Nov. 30
Eastchester vs. Roosevelt (Early College), 7 p.m.
Saturday, Dec. 1
Consolation, 12 p.m.
Championship, 4 p.m.

Irvington —
Friday, Nov. 30
Pelham vs. Ardsley, 5 p.m.
Dobbs Ferry vs. Irvington, 7 p.m.
Saturday, Dec. 1
Consolation, 4 p.m.
Championship, 8 p.m.

Solomon Schechter —
Monday, Dec. 3
Tuckahoe vs. Clark Academy, 4:30 p.m.
Hawthorne Cedar Knolls vs. Solomon Schechter, 6 p.m.
Tuesday, Dec. 4
Consolation, 4:30 p.m.
Championship, 6 p.m.

Hen Hud —
Thursday, Dec. 6
Rye Neck vs. Valhalla, 4:30 p.m.
Hen Hud vs. Nanuet, 6:15 p.m.
Friday, Dec. 7
Consolation, 5 p.m.
Championship, 7 p.m.

Ardsley —
Thursday, Dec. 6
Somers vs. Eastchester, 4:15 p.m.
Friday, Dec. 7
Ardsley vs. Riverside, 7 p.m.
Saturday, Dec. 8
Consolation, 12:45 p.m.
Championship, 4:30 p.m.

Byram Hills —
Thursday, Dec. 6
Pelham vs. Brewster, 6 p.m.
Friday, Dec. 7
Byram Hills vs. Fox Lane, 7 p.m.
Saturday, Dec. 8
Consolation, 4 p.m.
Championship, 8 p.m.

Beacon, Terrence Wright Tip-Off Tournament —
Friday, Dec. 7
John Jay-East Fishkill vs. North Rockland, 4:45 p.m.
Monroe-Woodbury vs. Beacon, 6:30 p.m.
Saturday, Dec. 8
Consolation, 1 p.m.
Championship, 2:45 p.m.

Rye —
Friday, Dec. 7
Kennedy vs. Pleasantville, 5 p.m.
Rye vs. Blind Brook, 7 p.m.
Saturday, Dec. 8
Consolation, 2 p.m.
Championship, 4 p.m.

Keio —
Friday, Dec. 7
Hamilton vs. Tuxedo, 5 p.m.
Palisade Prep vs. Keio, 7 p.m.
Saturday, Dec. 8
Consolation, 3 p.m.
Championship, 5 p.m.

Harrison, Booster Club Tournament —
Friday, Dec. 7
Edgemont vs. Tuckahoe, 5 p.m.
Harrison vs. Port Chester, 7 p.m.
Saturday, Dec. 8
Consolation, 1 p.m.
Championship, 5 p.m.

Briarcliff, Booster Club Basketball Tournament —
Friday, Dec. 7
Haldane vs. Fieldston, 4:30 p.m.
Briarcliff vs. Clark Academy, 8 p.m.
Saturday, Dec. 8
Consolation, 3 p.m.
Championship, 7 p.m.

Edgemont, Dave Kintzing Tournament —
Thursday, Dec. 13
Valhalla vs. Port Chester, 4:30 p.m.
Friday, Dec. 14
Hen Hud vs. Edgemont, 6 p.m.
Saturday, Dec. 15
Consolation, 11 a.m.
Championship, 3 p.m.

Croton-Harmon, Robert E. Mayclim Memorial Tournament —
Thursday, Dec. 13
Dobbs Ferry vs. Hastings, 5:15 p.m.
Putnam Valley vs. Croton-Harmon, 7 p.m.
Saturday, Dec. 15
Consolation, 1:15 p.m.
Championship, 5:15 p.m.

Somers —
Thursday, Dec. 13
North Salem vs. Pawling, 7 p.m.
Friday, Dec. 14
Ardsley vs. Somers, 5 p.m.
Saturday, Dec. 15
Consolation, 1 p.m.
Championship, 5 p.m.

Panas —
Friday, Dec. 14
Lakeland vs. Irvington, 5 p.m.
Panas vs. John Jay, 7 p.m.
Saturday, Dec. 15
Consolation, 3 p.m.
Championship, 7 p.m.

Brewster, Booster Club Holiday Tournament —
Friday, Dec. 14
Kennedy vs. Scarsdale, 6:15 p.m.
Brewster vs. New Fairfield, 8 p.m.
Saturday, Dec. 15
Consolation, 6:15 p.m.
Championship, 8 p.m.

Rye Neck, Booster Club Tournament —
Friday, Dec. 14
Westlake vs. Pearl River, 5 p.m.
Rye Neck vs. Keio, 7 p.m.
Saturday, Dec. 15
Consolation, 1 p.m.
Championship, 3 p.m.

Bronxville, Bill Green Tournament —
Friday, Dec. 14
Pleasantville vs. Pelham, 5 p.m.
Iona Prep B vs. Bronxville, 7 p.m.
Saturday, Dec. 15
Consolation, 3 p.m.
Championship, 5 p.m.

White Plains, Harry Jefferson Showcase —
Saturday, Dec. 15
Poly Prep vs. Ossining, 10 a.m.
Sacred Heart vs. Harrison, 11:45 a.m.
Uniondale vs. Spring Valley, 1:30 p.m.
Tuckahoe vs. Sleepy Hollow, 3:15 p.m.
Iona Prep vs. White Plains, 5 p.m.
Saunders vs. Mamaroneck, 6:45 p.m.

Slam Dunk, at the County Center —
Wednesday, Dec. 26
Poly Prep vs. Sacred Heart, 5 p.m.
White Plains vs. Nazareth, 7 p.m.
Thursday, Dec. 27
Consolation, 1 p.m.
Championship, 7 p.m.
Challenge game: Somers vs. Iona Prep, 3 p.m.
Friday, Dec. 28
Stepinac vs. Mahopac, 5 p.m.
New Rochelle vs. St. Mary’s of Manhasset, 7 p.m.
Challenge game: Croton-Harmon vs. North Salem, 11 a.m.
Saturday, Dec. 29
Consolation, 1 p.m.
Championship, 7 p.m.
Challenge game: Peekskill vs. South Shore, 3 p.m.

Albertus Magnus —
Thursday, Dec. 27
Kennedy vs. Salesian, 5 p.m.
Albertus Magnus vs. Dobbs Ferry, 7 p.m.
Friday, Dec. 28
Consolation, TBA
Championship, TBA

Hastings, John Costello Tournament —
Friday, Dec. 28
Haldane vs. Nanuet, 12 p.m.
Hastings vs. Yonkers, 4 p.m.
Saturday, Dec. 29
Consolation, 12 p.m.
Championship, 4 p.m.

Putnam Challenge, at Brewster —
Saturday, Jan. 5
Haldane vs. North Salem, 10:30 a.m.
John Jay vs. Putnam Valley, 12:30 p.m.
Dobbs Ferry vs. Mamaroneck, 2:30 p.m.
Mahopac vs. White Plains, 4:30 p.m.
Croton-Harmon vs. Pawling, 6:30 p.m.
Arlington vs. Brewster, 8:30 p.m.

North Salem, Booster Club Tournament —
Thursday, Jan. 10
Blind Brook vs. Hamilton, 5 p.m.
North Salem vs. Pawling, 7 p.m.
Saturday, Jan. 12
Consolation, TBD
Championship, TBD

JDRF Hoops for a Cure, at NewRoc City —
Saturday, Jan. 12
Saunders vs. Eastchester, 2 p.m.
New Rochelle vs. Middletown, 4 p.m.
Poughkeepsie vs. White Plains, 6 p.m.

Yonkers City Tournament, at Saunders —
Monday, Jan. 14
Roosevelt at Saunders, 4:15 p.m.
Yonkers at Riverside, 4:15 p.m.
Lincoln at Gorton, 4:15 p.m.
Yonkers Montessori vs. Palisade Prep, 6 p.m.
Wednesday, Jan. 16
Semifinals, TBD
Saturday, Jan. 19
Consolation, TBD
Championship, TBD

Mamaroneck, Sound Shore Classic —
Friday, Jan. 18
Rye vs. Harrison, 5 p.m.
Mamaroneck vs. Rye Neck, 7 p.m.
Saturday, Jan. 19
Consolation, 5 p.m.
Championship, 7 p.m.

Mahopac, Matshtik Coaches vs. Cancer —
Saturday, Jan. 26
Fox Lane vs. Brewster, 4 p.m.
Carmel vs. Panas, 6 p.m.
Mahopac vs. Peekskill, 8 p.m.

LHBCA Coaches vs. Cancer Week Tip-Off Classic, at Clarkstown South —
Saturday, Jan. 26
Saunders vs. Tappan Zee, 3 p.m.
(more matchups to follow…)

Section 1 Super Saturday, at Mount Vernon —
Friday, Feb. 1
Wadleigh vs. Mount Vernon, 5 p.m.
Saturday, Feb. 2
Saunders vs. Valhalla, 2:45 p.m.
Eastchester vs. Bronxville, 4:30 p.m.


Article printed from Varsity Insider: http://varsityinsider.lohudblogs.com

URL to article: http://varsityinsider.lohudblogs.com/2012/12/07/matchups-schedules-for-2011-12-basketball-tournaments/